fbpx

Plany oszczędnościowe, kategorie kosztów i inne metody zarządzania kosztami AWS!

Zarządzanie kosztami AWS

Pomyślałem, że początek roku to dobry czas, aby przeanalizować swoje wydatki i zaplanować budżet na kolejne miesiące.

Właśnie w związku z tym przygotowałam dziś dla Ciebie kilka sposobów na sprawniejsze zarządzanie kosztami AWS.

Zacznijmy!

I. Plany oszczędnościowe

Możesz zaoszczędzić pieniądze, kupując plany oszczędnościowe. Plany oszczędnościowe pozwalają uzyskać niskie ceny za korzystanie z instancji EC2, w zamian za zobowiązanie do stałej ilości używanych zasobów przez przynajmniej rok. Plany te są często stosowane, ponieważ pozwalają zapewnić oszczędności ponad 50% obecnych kosztów.

Wejdż TUTAJ i sprawdź sam.

II. Kategorie kosztów

Czy szukałeś łatwiejszych sposobów kategoryzacji kosztów niż tagowanie? Nie szukaj dalej. Jakiś czas temu do menadżera kosztów doszła nowa opcja.

Wejdź TUTAJ i załóż nową kategorię. Możesz tworzyć niestandardowe grupowania zasobów pod kątem kosztów i wykorzystania na podstawie tagów i kont. Możesz użyć grup do tworzenia niestandardowych zestawień.

III. Raporty budżetowe

AWS umożliwiają tworzenie niestandardowych budżetów, które ostrzegą o przekroczeniu wcześniej ustalonych progów. Korzystając z budżetów, możesz śledzić koszty, zużycie, plany oszczędnościowe i rezerwacje. Następnie, korzystając z raportów, możesz połączyć swoje budżety w jedną wiadomość e-mail, którą łatwo wyślesz do osób zainteresowanych. Pomaga to w łatwiejszym ustalaniu i śledzeniu wydatków.

Wejdź na STRONĘ i wybierz Create a budget. Ja używam tego również do powiadamiania mnie o „niespodziewanych” wydatkach.

IV. Budowanie niestandardowych modeli finansowych przy użyciu raportu kosztów i wykorzystania (Cost and Usage Reports)

Wielu z was szukało sposobów na zbudowanie niestandardowych modeli raportowania kosztów w zależności od potrzeb organizacyjnych. Jeśli chciałbyś poznać jak się to robi, gorąco polecam rozpoczęcie nauki w AWS Well-Architected Lab.

Kluczem do sukcesu są tutaj: włączenie raportu kosztów i użytkowania => TUTAJ, ustanowienie schematu tagowania i jego egzekwowanie, a nawet rozpoczęcie korzystania z kategorii kosztów.

Jesteś pod wrażeniem ilości możliwości, jakie masz przed sobą? Teraz wystarczy przeanalizować swoje potrzeby i zdecydować, który model najbardziej do Ciebie pasuje.

Do kolejnego razu!!!

Szafrański Michał
Uczę programistów efektywnego wykorzystania chmury AWS do ich pracy twórczej.